Sikkerhedsbestemmelser for skydning:
 
Sikkerhedsbestemmelser for den enkelte skytte:
 
 
Skydeprogram 2019/2020
 

2019

SEPTEMBER

Onsdag d. 18. geværrensning, prøveskydning.

Onsdag d. 25. Åbningsskydning, kaffe m.m.

 

OKTOBER

 

Onsdag d. 2. træningsskydning, damer velkomne, kaffe m.m.

Onsdag d. 9. træningsskydning.

Onsdag d. 16. træningsskydning.

Onsdag d. 23. Bueskydning.

Onsdag d. 30. træningsskydning, damer velkomne, kaffe m.m.

 

 

NOVEMBER

 

Onsdag d. 6. træningsskydning.

Onsdag d. 13. træningsskydning, damer velkomne, kaffe m.m.

Mandag d. 18. Herreskydning, MF-SBG vært MF.

Onsdag d. 27. træningsskydning.

 

DECEMBER

 

Onsdag d. 4. festlig juleskydning, med damer, der serveres gløgg m.m. Der er fine præmier.

2020

JANUAR

 

Onsdag d. 8. træningsskydning.

Onsdag d. 15. træningsskydning, damer velkomne, kaffe m.m.

Mandag d. 20. MF-SBG med damer, vært MF.

Onsdag d. 29. træningsskydning, landsskydning.

 

FEBRUAR

 

Onsdag d. 5. træningsskydning, landsskydning.

Onsdag d. 12. træningsskydning, landsskydning, damer velkomne, kaffe m.m.

Onsdag d. 19. M/K pokalskydning med fastelavnsboller.

Onsdag d. 26. træningsskydning, landsskydning.

 

 

 


 

MARTS

        

         Onsdag d. 4. træningsskydning.

Onsdag d. 11. trekantskydning GFK-SBG-NBG vært GFK.

Onsdag d. 18. Morskabsskydning M/K.

 

 

APRIL

 

Onsdag d. 15 afslutningsfest.

 

Åbningsskydning d. 25. september 2019, kl.19.00

 

Alle medlemmer er velkomne til åbningsskydning. Mød op til en kammeratlig aften, hvor skydeleder står klar med råd og vejledning. Skydningen er gratis denne aften.

 

ALLE TRÆNINGSAFTENER skydes der fra kl.19.00 til 21.00.

 

Geværer er gratis til rådighed.

Eventuelle ændringer i skydeprogrammet vil blive meddelt ved opslag på hjemmesiden og Facebook.

 

DER SKYDES OM FØLGENDE VANDREPOKALER:

 

Søndre Birks Garderforening - Marineforeningen

Søndre Birks Garderforenings damer - Marineforeningens damer

Søndre Birks GF, Nordre Birks GF, GF København

4 + 4 pokalen

Fremgangspokalen

M/K, M og K pokaler

Klassemesterskabspokalerne, GD

Klassemesterskabspokalerne, damer

 

OBS! Points fra juleskydning tæller med til pokalerne. Hvis gravering kan nås tæller morskabsskydning også, afgøres

I starten af marts.




 

 

SKYDEUDVALG

 

 

FORMAND:      Niels Langstrup Pedersen, tlf. 40 33 41 72

                                            Onsbjerg Alle 42, 2860 Søborg

                                            E-mail: nielslangstrup@youmail.dk

 

KASSERER:     Dennis Østerholt, tlf. 40 21 08 38

                       Moesgården 100, 4400 Roskilde

                                            E-mail: dennis.osterholt@hotmail.com       

 

                                            Carl Aage Lausten, tlf. 40 40 64 52

                       Fiskernesvej 5, 2670 Greve

                       E-mail: cal@lausten.dk

                     

                       Jan Philip Wilmarst, tlf. 60 83 32 28

                       Amalieparken 70,4. lejl.1, 2665 Vallensbæk Strand

                       E-mail: jan@willmarst.dk

                          

                       John Bennetzen, tlf.20 94 41 58

                       Dyringparken 136, 2660 Brøndby Strand

                       E-mail: jb136@live.dk            

 

 

 

Har du en god idé eller et spørgsmål, kan du altid kontakte et skydeudvalgsmedlem.

 

 

 

 

I skydesæsonen skydes der hver onsdag fra kl. 19:00 – 21:00 i Glostruphallens skydekælder når der ikke er andre arrangementer i ugens løb.

 

 

Vel mødt!

 

Skydeudvalget.